Palīgmateriāli

 

Starplika ir materiāls, ko piestrādā pie auduma, lai izstrādājums turētu stingru formu. Tiek piedāvātas gan piešujamas, gan pielīmējamas starplikas. Piešujamās starplikas piediedz pie pamatauduma (7), bet pielīmējamās starplikas pie pamatauduma jāpielīmē (8), karsējot ar gludekli (pielīmējamās starplikas viena puse pārklāta ar kausējamas līmes kārtu).

7

8

 

Starplikas ar austa materiāla pamatni (9) izmanto vestēm, žaketēm mēteļiem. Savukārt starplikas ar neausta materiāla pamatni (10) izmanto vieglākiem izstrādājumiem – kleitām, blūzēm, krekliem. Abpusējo pielīmējamo starpliku izmanto aplikāciju veidošanai.

9

10

 

Dažādos informācijas avotos starplika tiek dēvētas par līmaudumu, dublieri, flizelīnu vai stīvdrēbi.

 

Ja jānostiprina kāda atsevišķa izstrādājuma detaļa, piemēram, kabatas daļa, izmanto šauras līmlentes. Rokriņka un kakla līnijas nostiprināšanai paredzētas slīpā diega līmlentes, kurās iestrādāta šaura viskozes lentīte (11). Pa to jānošuj ar šujmašīnu. Tērpu apakšmalu un piedurkņu galu atlocīšanai lieto divpusīgo līmlenti, jeb tīmeklīti (12). Arī jostām ir paredzēta līmlente (13).

11                                                       13

 

12

 


 

Sintepons ir balts, pūkains, mīksts sintētisks materiāls, kas līdzinās vatei (14). Visbiežāk to izmanto virsapģērbu oderējumam vai spilvenu un segu pildījumam.

14

 


 

Šujamdiegi atšķiras pēc biezuma un pēc šķiedras, no kuras tie vērpti – kokvilnas, zīda, viskozes vai poliestera.

Kokvilnas diegs piemērots kokvilnas audumu šūšanai.

Zīda diegs piemērots smalkiem zīda audumiem.

Poliestera diegs ir vispopulārākais, jo tas piemērots visu veidu audumiem.

Lai šujamdiegs būtu spožāks, to nereti ražo no viskozes šķiedrām. Šāds diegs paredzēts izšūšanai ar šujmašīnu.

Jo plānāks audums tiek šūts, jo smalkāks diegs un smalka adata jāizmanto.

 

 

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko




Aizkulises

Fotogrāfijas ņemtas no dažādiem interneta resursiem un nedaudz pārveidotas.