Vaska batika

19.04.2015.

Auduma nostiprināšanai izmanto koka rāmi. Audumu rāmī nostiprina tāpat, kā apgleznojot caurspīdīgu audumu.

Uz papīra lapas ar melno flomāsteru uzzīmē iecerēto zīmējumu. Tam jābūt mazākam par koka rāmi. Zem koka rāmja novieto papīru ar zīmējumu. Jāraugās, lai starp audumu un papīru būtu atstarpe. Tā kā audums ir caurspīdīgs, zīmējums ir labi caurredzams.

Karsta ūdens peldē izkausē parafīnu. Rīkojas šādi: vienā katliņā, kas paredzēts parafīna kausēšanai, ieliek parafīnu. Tad šo katliņu ievieto otrā katliņā, kurā ieliets karsts ūdens. Karsē uz uguns, līdz parafīns izkūst.

Otu iemērc izkusušajā parafīnā un zīmē uz auduma. Kad zīmējums uzzīmēts, audumu noņem no rāmja un viegli saspaida, lai parafīns veidotu lauzumus.

Krāsošanas katliņa ielej ūdeni (daudzums norādīts uz pulverveida tekstilkrāsas iepakojuma) un uzvāra. Nelielā trauciņā ielej karstu ūdeni, un ieber krāsaino pulveri. Ar kociņu kārtīgi izmaisa. Izšķīdušo krāsu ielej katliņā. Krāsojot kokvilnu, krāsai pievieno 1 ēdamkaroti sāls uz katru litru ūdens, bet, krāsojot dabīgo zīdu – 2 ēdamkarotes galda etiķa. Lai krāsas būtu izteiksmīgākas, krāso baltus audumus.

Ūdenim ļauj atdzist līdz 300C temperatūrai. Audumu iegremdē katliņā ar krāsu un tur apmēram 20 minūtes. Šajā laikā ūdens nevar būt karstāks par 300C, jo citādi vasks izkusīs un uzpeldēs ūdens virspusē. Neilgi pirms auduma izvilkšanas no krāsas, vasku vēlreiz salauž.

Izvilktu no katliņa, audumu vispirms skalo aukstā ūdenī, bet pēc tam - karstā ūdenī, lai atdalītos parafīns. Audumu izžāvē. Tad, ievietotu starp baltām lapām, lai papīrā iesūktos parafīna atlikums, gludina.

IEVĒROT !

 Parafīns nopērkams radošo darbu veikalā (paredzēts sveču liešanai) vai aptiekā.

 Parafīns jākausē uzmanīgi. Bērnam labāk to darīt pieaugušā uzraudzībā.

 Krāsošanas temeratūrai jābūt ne augstākai kā 300C.

 Galda etiķis izdala specifisku smaržu, tāpēc vēlams telpu izvēdināt.

 Katliņus, kuros krāso audumus un kausē parafīnu, nevar izmantot pārtikas gatavošanai.


Pirms batikošanas krāsošanai paredzētajā katliņā ielej ūdeni (daudzums norādīts uz pulverveida tekstilkrāsas iesaiņojuma) un uzvāra. Nelielā trauciņā ielej karstu ūdeni, un ieber krāsaino pulveri. Ar kociņu kārtīgi izmaisa. Izšķīdušo krāsu ielej katliņā. Krāsojot kokvilnu, krāsai pievieno 1 ēdamkaroti sāls uz katru litru ūdens, bet, krāsojot dabīgo zīdu – 2 ēdamkarotes galda etiķa. Lai krāsas būtu izteiksmīgākas, krāso baltus audumus.

 

Tītajā batikā audumu daļēji aizsedz, vienā vai vairākās vietās cieši notinot ar baltu kokvilnas diegu (1.,2.). Krāsošana noris pakāpeniski no gaišākas krāsas uz tumšāku. Ja paredzēti balti laukumi, tad šīs vietas notin vispirms. Audumu iegremdē katliņā ar gaišāko krāsu un notur apmēram 10 minūtes. Šajā laikā ūdeni nevāra. Nokrāsoto audumu rūpīgi izskalo. Pēc tam ar diegu notin tās vietas, kuras paredzēts atstāt gaišās krāsas tonī un audumu ieliek tumšākā krāsas šķīdumā. Atkal notur apmēram 10 minūtes. Darba beigās visus diegus atraisa, audumu izskalo, izžāvē un izgludina.

 

 

 

Locītajā batikā audumu vairākkārtīgi saloka un nosien ar baltu kokvilnas diegu (3.,4.,5.). Pēc tam audumu iegremdē katliņā ar krāsu un notur apmēram 20 minūtes. Šajā laikā ūdeni nevāra, bet atstāj, lai tas atdziest (apmēram līdz +500C). Pēc auduma izņemšanas no katliņa, atraisa diegus, audumu izskalo aukstā ūdenī, izžāvē un izgludina.

 

 

Salocītajam kvadrātveida audumam pa vidu izveidots savilkums, bet gar malām nošūts ar slīpajiem dūrieniem. 

IEVĒROT !

 Audumu krāsu šķīdumā var ievietot gan sausu, gan slapju.

 Krāsošanas temeratūrai jābūt 500C - 950C.

 Ar batikošanai paredzētajām tekstilkrāsām var krāsot kokvilnas, lina, dabiskā zīda un viskozes audumus.

 Batikojot iespējams atjaunināt lietotus, pabalējušus audumus.

 Katliņus, kuros krāso audumus, nevar izmantot pārtikas gatavošanai.

 Galda etiķis izdala specifisku smaržu, tāpēc vēlams telpu izvēdināt.


Auduma nostiprināšanai izmanto koka rāmi. Tas var būt vecs gleznas rāmis vai koka loga rāmis. Audumu izgludina. Ja auduma malas apstrādātas, audumu koka rāmī iestiprina, kā parādīts 1. vai 2. zīmējumā. Ja  auduma malas nav apstrādātas, audumu koka rāmī iestiprina ar piespraudēm, kā parādīts 3. zīmējumā. Audumam jābūt taisni nostieptam.

1. zīm.

2. zīm.

3. zīm.

 

Uz papīra lapas ar melno flomāsteru uzzīmē iecerēto zīmējumu. Tam jābūt mazākam par koka rāmi. Zem koka rāmja novieto papīru ar zīmējumu. Jāraugās, lai starp audumu un papīru būtu atstarpe. Tā kā audums ir caurspīdīgs, zīmējums ir labi caurredzams.

Ar kontūrkrāsu, uzmanīgi spiežot no tūbiņas, izzīmē kontūru tā, lai nebūtu līniju pārrāvuma. Kontūrkrāsa izsūcas cauri audumam un veido robežu, kas šķidrajām tekstilkrāsām neļauj izplūst ārpus tās. Pagaida, līdz kontūrkrāsa pilnīgi izžūt. Audumu apglezno, sapludinot kopā vairākas krāsas. Izmanto smalku un vidēju otiņu. Gleznot var gan uz mitra, gan uz sausa auduma (vēlams no sākuma to pārbaudīt uz paraudziņa). Kad krāsa nožuvusi, audumu noņem no rāmja un no kreisās puses nogludina ar gludekli. Tādā veidā krāsa tiek nofiksēta.

Ja tiek izmantota bezkrāsainā kontūrkrāsa, audumu izskalo, izžāvē un izgludina.

IEVĒROT !

 Ja auduma malas nav apstrādātas, to labāk izdarīt pēc auduma apgleznošanas. Rokdarbu veikalos nopērkami dažāda izmēra zīda lakatiņi ar apšūtām malām.

 Kontūrkrāsas mēdz būt dažādās krāsās, piemēram, melnas, baltas, bezkrāsainas, zeltītas un sudrabotas. Strādājot ar bezkrāsaino kontūrkrāsu, ir priekšrocība: ja zīmējuma kontūra nav izdevusies, audumu iespējams izmazgāt. Kad audums izžuvis un izgludināts, kontūru zīmē no jauna.

 Velkot līniju ar kontūrkrāsu, tūbiņu vēlams turēt iespējami taisni virs auduma, jo tad līnija izdosies vienmērīgāka un glītāka. Noceļot kontūrkrāsas galu no auduma, tas jānoslauka, lai uzsākot zīmēt nākošo līniju, neizplūstu uzgaļa galā izveidojies piliens.


Mežģīņaudumu izklāj uz darba virsmas, kas pārklāta ar avīzēm. Šķidrās tekstilkrāsas uz auduma klāj ar otu. Krāsas var krāsot citu uz citas, sapludinot kopā. Ja nepieciešams gaišāks tonis, krāsu atšķaida ar ūdeni. Kad krāsa nožuvusi, audumu no kreisās puses nogludina ar gludekli.


Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita NikitenkoTumši pelēkās krāsas datumos ievietoti raksti.
pārdomas 

 

Cik daudz sava laika nākas iztērēt, darot to, ko vajag, nevis to, ko gribas?