Multenes diena

Pirms dažiem gadiem diezgan regulāri visa ģimene braucām uz kini skatīties jaunākās multenes. Nostaļģijā pēc vecajiem, labajiem laikiem, nolēmām, ka šodien aizbrauksim uz multeni “Viesnīca “Transilvānija” 2” (skat. manu novērtējumu šeit). Diemžēl meita nebrauca, jo viņai bija jānokārto skolas lietas.

Pēc multenes kā ierasts – pusdienas Krievu sētā, boulings un biljards Tosā. Tā kā bez meitas jutos skumji un vientuļi, atteicos no boulinga un biljarda. Kamēr dēls ar vīru tos spēlēja, es uz mīkstā ādas dīvāniņa snauduļoju.


Pensionāru mežs

Pusdienlaikā ar vīru izgājām pastaigāties pa mežu. Bez mums te mieru un klusumu baudīja vairāki pensionāru bariņi. Nosmējos, ka droši vien pie meža piebraucis autobuss un viņus kā ekskursantus izlaidis uz pāris stundiņām.


Pelēkums

Pelēka un apmākusies diena. Ap pulksten 16-iem jau nācās dzīvoklī slēgt apgaismojumu. Bet vakara bezvējš pilsētu ietina dūmu miglā. Ko padarīsi - privātmājas jākurina. 


Saldais ēdiens skolotājam

Dēls vakar treniņā stipri sasita kājas mazo pirkstiņu. Šodien tas sarkanīgi zilgans un sapampis, tāpēc pierakstīju uz pēcpusdienas vizīti pie ķirurga. Lai paspētu, man nācās skolēnus palaist no pēdējās stundas 15 minūtes ātrāk. Kad projām iešanas laiks bija pienācis, teicu, ka skolēni var iet prom, bet viņi nereaģējā. Sēdēja un zīmēja. Nobrīnījos. Ir iespēja ātrāk tikt uz mājām, bet neviens nesteidzas. Un tad no skolēnu puses izdzirdēju teikumu, kas ir kā saldais ēdiens jebkuram skolotājam: “Mums patīk šī stunda!”

 

Trīs bēdu brāļi

Pie ķirurga (tas nebija bērnu ķirurgs) aiz durvīm vizīti bez mana dēla gaidīja vēl divi tāda paša vecuma puikas. Manam pēda sasista, otram – plauksta, bet trešam uz galvas šuve tika likta.


Teātra biļetes

No pulksten 10-iem sākās biļešu izpārdošana uz decembra izrādēm Jaunajā Rīgas teātrī. To atcerējos nedaudz pēc pulksten 12-iem. Ap to laiku uz izrādēm, kuras vēlējos apmeklēt, bija palikušas vairs tikai dažas brīvas sēdvietas. Ja gribi baudīt kvalitatīvu mākslu, labi redzēt un dzirdēt, kas notiek uz skatuves, par to atbilstoši  jāmaksā. Man par 4-ām biļetēm nācās šķirties no nedaudz vairāk kā 100 eiro. Tā ir 1/3 daļa no skolotājas algas. Labi, ka ģimenē neesmu vienīgā pelnītāja, jo tad, lai redzētu šīs teātra izrādes, man nāktos vairākas nedēļas badoties.


6. novembris, piektdiena

07.11.2015.

Skorpiona dzēliens

Varu diezgan ilgi pieciest līdzcilvēku kaitinošo uzvedību, tomēr tad, ja tiek pārkāptas robežas, sāpīgi dzeļu. Šodien mana inde trāpīja meitai, jo viņa pieļāva, ka ciemos atnākušie draugi neievēro mūsu mājas noteikumus. Vēlāk horoskopā izlasīju, ka Skorpioniem ļoti raksturīgi „sist savējos, lai nobaidītu svešos”.


Mūsu algas

Grāmatvedības kursos mācījāmies par algām. Tagad zināšu, kā tās tiek aprēķinātas. Tēlaini izsakoties - nodoklis uz nodokļa.

Gadās, ka darba devēji izbrauc uz mūsu nezināšanām. Pati ar to saskāros jaunībā, kad strādāju privātā firmā, tāpēc uzrakstīšu dažas svarīgas detaļas par atvaļinājuma un slimošanas naudām.

 

Atvaļinājums (“Darba likums”)

Ikgadējais apmaksātais atvaļinājums nedrīkst būt īsāks par četrām kalendāra nedēļām. Ja atvaļinājuma laikā iekrīt svētku diena, tā neskaitās kā atvaļinājuma diena, tāpēc atvaļinājums pagarinās. Ja darbinieks ar darba devēju vienojas, atvaļinājumu var piešķirt pa daļām, bet tas nedrīkst būt īsāks par divām nepārtrauktām kalendāra nedēļām.

Darbinieks var prasīt ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma piešķiršanu par pirmo darba gadu, ja viņš pie darba devēja ir nepārtraukti nodarbināts ne mazāk kā sešus mēnešus. Darba devējam ir pienākums šādu atvaļinājumu piešķirt pilnā apmērā, tas ir, četras kalendārās nedēļas.

Atvaļinājuma atlīdzināšana naudā nav pieļaujama, izņemot gadījumus, kad darba attiecības izbeigtas. Tad darba devējam ir pienākums izmaksāt atlīdzību par visiem iepriekšējiem gadiem, kuros darbinieks nav izmantojis ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu.

Alga par nostrādāto mēnesi kopā ar atvaļinājuma naudu jāizmaksā ne vēlāk kā vienu dienu pirms atvaļinājuma.

 

Slimības nauda (“Likums par maternitātes un slimības apdrošināšanu”)

Pēc likuma par 1. slimības dienu darba devējs var nemaksāt, izņemot gadījumus, ja darba koplīgumā atrunāts, ka jāmaksā. Par 2. un 3. slimošanas dienu jāmaksā ne mazāk kā 75% no vidējās dienas izpeļņas. Sākot ar 4. slimošanas dienu un beidzot ar 10. slimošanas dienu, darba devējam jāmaksā ne mazāk kā 80% no vidējās dienas izpeļņas.

 

Marsietis

Kamēr apguvu kursos grāmatvedību, vīrs ar dēlu kinītī noskatījās jauno filmu “Marsietis”. Esot ļoti paticis. Vīrs filmai piešķīra maksimālo novērtējumu –  no 10 ballēm 10.

 

Sportiskā pensionāre

Rīgā uz Čaka ielas man pretī ar skūteri (skrejriteni) brauca sieviete ap gadiem 70. Ļoti drosmīgs gājiens. Mana mamma tā nevarētu.


Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko



Tumši pelēkās krāsas datumos ievietoti raksti.




pārdomas 

 

Bērni veido interesantāku un pilnvērtīgāku pieaugušo dzīvi.