No 5 zirņiem piešķiru

 

Grāmatā ir daudz labu ieteikumu, bet kā lasāmviela priekš manis bija par garlaicīgu. Pēc savas būtības tā atgādināja Fransuā Lelora grāmatu “Hektors sāk jaunu dzīvi” (vērtējums šeit), kur psihiatrs cenšas uzrakstīt romānu, taču literārais rezultāts sanāk tāds pavājš, jo grūti psiholoģiskus ieteikumus ietērpt aizrautīgā un prasmīgi uzrakstītā daiļdarbā. Vai nu tu esi labs psihiatrs, vai nu – labs rakstnieks. Tieši tāda pati situācija ir ar Rafaellas Džordano grāmatu, kas nodēvēta par romānu. Es gan šo skaļo vārdu “romāns” šajā gadījumā liktu pēdiņās.

Grāmatu lasīju vairākus mēnešus. Nelasījās tik raiti kā vēlētos. Pirmajā reizē biju tikusi līdz pusei un uz vairākiem mēnešiem pametu. Kad nolēmu turpināt lasīt, sapratu, ka neko vairs neatceros (piekritīsiet, ka labas grāmatas saturu atceras arī pēc gadiem) un sāku lasīt no sākuma.

 

Visu svarīgo, ko grāmatā biju pasvītrojusi, uzrakstīju šī raksta turpinājumā. Tās ir konspektīvas tēzes, kuras izlobīju starp teksta rindiņām. Tas arī viss, kas grāmatā bija būtisks.

 

……………………………………………………………………

Kad dzīvei zudusi jēga, un ikdiena arvien vairāk iestieg rutīnas purvā, nepieciešams sapurināties un kaut ko sevī kardināli mainīt. Trīs nedēļas ir minimālais laiks, kas nepieciešams, lai sāktos pārmaiņas un tās kļūtu par ieradumu.

 

Ceļš uz pārmaiņām notiek maziem solīšiem (mazo soļu teorija)

1. Jāuzraksta uz lapas visu, ko vēlas mainīt savā dzīvē, sākot ar pašu nenozīmīgāko un beidzot ar vissvarīgāko.

2. Misijas “Lielā tīrīšana” laikā jāveic pamatīga ārējā un iekšējā tīrīšana. Ārējā tīrīšana paredz to, ka savās mājās jāatbrīvojas no nevajadzīgiem priekšmetiem, bet iekšējā tīrīšana saistās ar sevi, jo jāspēj atpazīt viss, kas attiecībās šķiet toksisks, kaitīgs, notrulinošs.

3. Jāizmet enkurs, tas ir, pēc iespējas biežāk jāatsauc atmiņā un no jauna jāaktivizē sajūtas, kuras piedzīvotas kādā laimīgā brīdī.

4. Jāizveido saraksts ar visām savām pozitīvajām īpašībām, ar visu, ko prot darīt, iekļaujot sarakstā arī savas dzīves lielākos panākumus.

5. Jāiekrāso sava diena ar humoru un vieglumu. Nevajag pievērst uzmanību kaut kam nepatīkamam, bet jāmēģina koncentrēt uzmanību uz kaut ko jauku un pozitīvu. Jāspēj saskatīt skaisto un jācenšas, lai labsajūta nebūtu atkarīga no ārējiem, traucējošiem faktoriem.

6. Jāiekārto pozitīvo notikumu dienasgrāmata.

7. Katru dienu jāstrādā ar sevi, lai kļūtu labāka (labāks), jāsūta pasaulē pozitīvi viļņi.

8. Jāizvēlas kāda personība, kura tiek apbrīnota un kurai vēlētos sekot. Jāiepazīst šī cilvēka dzīve (biogrāfija), jāizveido no viņa fotoattēliem kolāža, jāmēģina viņam līdzināties.

9. Jāattīsta radošums mīlestībā.

10. Dzīvē svarīgs ir smaids. Smadzenes interpretē smaidu kā laba garastāvokļa zīmi un izdala miera hormonus.

11. Jāatrod savā darbā tas, kas spēj ieinteresēt. Jārīkojas tā, it kā darbs būtu visaizraujošākā nodarbošanās pasaulē, jo nozīmīgas pārmaiņas no debesīm nenokritīs.

12. Katrs ir pelnījis iespēju iegūt atzinību, arī tādi cilvēki, kuri jums nekad nav patikuši. Uzdevums iepazīt viņus tuvāk.

13. Jāiekārto saistību dienasgrāmata, kurā uzraksta savus mērķus. Pie katra mērķa jāatzīmē, vai sasniegts vai nē.

14. Jāpraktizē pateicība. Katru rītu jāmostas un katru vakaru ejot gulēt jāpasakās par visu, kas tev ir.

15. Katru dienu jārūpējas par cilvēkiem un lietām, kas ir visapkārt.

16. Jāizdomā kāds žests vai zīme, kas kā signāls ģimenes locekļiem vai tuviem draugiem paziņos par iespējamo strīda rašanos. Šādi var izvairīties no strīdu situācijām.

17. Jāatbrīvojas no saiknes ar pagātni, jo tā var ietekmēt visu dzīvi.

18. Jāiekārto neauglīgo un negatīvo domu krājkase. Katru reizi, kad prātā ienāks negatīvas vai neauglīgas domas vai idejas, traukā jāieliek naudas monēta. Jāatceras, ka pozitīvai domāšanai ir reāla ietekme uz cilvēka ķermeni un psihisko stāvokli.

Īsa fabula, kur sarunājas skolotājs ar mācekli.

- Sakiet man, skolotāj, kas ir jūsu prātā?

- Manā prātā ir divi suņi: viens balts, otrs melns. Melnajā mājo naids, dusmas un pesimisms. Baltajā savukārt mājo mīlestība, augstsirdība un optimisms. Viņi nepārtraukti cīnās viens ar otru.

Māceklis jūtas mazliet pārsteigts.

- Divi suņi? Un viņi cīnās?

- Jā, gandrīz visu laiku.

- Un kurš uzvar?

- Tas, kuru es vairāk baroju.

19. Lai spētu pārvaldīt savas emocijas un noturētu sevi rāmjos jebkurā situācijā, liela nozīme ir elpošanai.

20. Sāciet mācīties būt kaķis dažas minūtes dienā, jo šim dzīvniekam nav neviena līdzīga, kas tāpat mācētu izbaudīt mieru un klusumu, atrodoties te un tagad.

21. Pienācis laiks saskaņot profesionālo karjeru ar savas personības dziļākajām vērtībām un vajadzībām.

22. Neļaut apkārtējo domām tevi ietekmēt. Neļaut viņiem tevi nobaidīt un atrunāt uz pārmaiņām.

Saīsināta pasaka par varžu sacensībām.

Reizi gadā varžu karalistē tika organizētas sacensības. Katru gadu tajās tika noteikts cits mērķis. Šajā gadā bija jānokļūst veca torņa virsotnē. Tika dots starts. Vardes, kas bija palikušas skatītājos, novērtēdamas torņa augstumu, neticēja, ka kāda no dalībniecēm sasniegs torņa augšu. No visām pusēm bija dzirdami saucieni:

- Tas nav iespējams! Neviena nekad tur nenokļūs!

To dzirdot, sacensību dalībnieces cita pēc citas zaudēja drosmi un izstājās.

- Nav vērts! Neviena to nepaveiks! Paskat, gandrīz visas jau padevušās!

Beigās bija palikusi tikai viena varde, kas turpināja lekt augšup, un viņa vienīgā sasniedza torņa virsotni.

Apmulsušās vardes gribēja zināt, kā viņa to paveikusi. Viena no dalībniecēm piegāja pie uzvarētājas un pajautāja, kā viņai tas izdevies. Izrādījās, ka uzvarētāja ir kurla.

 

 

Citāti

“Katram ir sava laimes vai nelaimes mēraukla.”

“(..) mūsu pliekanā kopdzīve bez gaišas nākotnes izredzēm gāja pa paredzamu ceļu un sāka atgādināt pārāk ilgi zelētu košļājamo gumiju, kas zaudējusi garšu un aromātu (..).”

“(..) pastāvīgs darbs mūsdienās, tā jau ir greznība.”

“(..) pētnieks analizēja trīs savstarpēji nesaistītu faktoru ietekmi uz mūsu garīgo veselību: laulību (tajā apmierinātības līkne sākas augstākajā punktā un ar gadiem iet uz leju), loteriju (līkne sākotnēji iet uz augšu, tad paliek nemainīga) un dabu (līkne nepārtraukti iet uz augšu un nevienu brīdi nepaliek vienā līmenī vai neslīd uz leju.”

“Pārmaiņu mērķis: nevis lai cilvēks pārstātu būt tas, kas viņš ir, bet gan lai kļūtu tas, kas vēl nav.” (Senās Grieķijas filozofs Epiktēts)

“Aiz pārmetumiem, iespējams, slēpjas bailes, aiz agresivitātes – skumjas vai nesadziedēta brūce (..)."

“Paiet mazliet pretī – tas ir ļoti vienkārši, bet tā rīkojas tik maz cilvēku! Tieši tāpēc ir daudz šķiršanos.”

“Jums jādara viss, lai izceltu savas stiprās puses, un tieši tām jāpievērš uzmanība, nevis sīkām nepilnībām, kuras neviens nepamana.”

“Iekšējā pasaule vienmēr atspoguļojas izskatā.”

“Labi izturēties pret to, ko dari, un labi izturēties pret apkārtējiem (..). Vai tā nav personiskās izaugsmes atslēga?”

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko