Pirms izstādes apmeklēšanas par Juri Dimiteru zināju vien to, ka viņš ir asprātīgu plakātu un erotisku gleznu autors. Izstādē mani pārsteidza mākslinieka 70-to un 80-to gadu pilsētvides fotogrāfijas, kas ļāva atgriezties bērnības un jaunības atmiņās. Un vēl – izstādes sirreālistiskā vide manī raisīja atpazīstamas vīzijas, jo dažos Jura Dimitera darbos saskatīju līdzības ar beļģu mākslinieka Renē Magrita darbiem. Kaut vai šie divi piemēri.

Renē Magrits. Cilvēka dēls (1946.)

 

 

Juris Dimiters. Par kvalitāti (1984.)

 

 

Renē Magrits. Attēla nodevība (1928.-1929.)

Uzraksts uz gleznas: "Šī nav pīpe".

 

Juris Dimiters. Staļina pīpe nr.2 (1988.)

2012. gadā  tika organizēta Jura Dimitera izstāde

 "Tas nav banāns. Tā nav pīpe".


Šogad gaismas festivāls noritēja jau 9. reizi. Ja pirmajos gados sajūsminājāmies par krāsainu staru kūli, kas bija pavērsts pret celtni, tad tagad vairs nepārsteigs pat animācijas filmiņa uz ēkas sienas, jo šo gadu laikā attīstījusies gan tehnika, gan pieaugušas skatītāju prasības. Līdz ar to nebija daudz objektu, kas man lika aizrauties elpai.

 

Visiespaidīgākais objekts  - Guerilla Lightening Esplanādē, ko nosaucu par Salauzto sirdi.


Atjaunotā muzeja ekspozīcija atrodas 3 stāvos. Vispirms paredzēts apmeklēt 1. un 2. stāvu, bet pēc tam – pagrabstāvu. Iekārtojums augstā līmenī. Ļoti interesanti un pārdomāti interaktīvie stendi un izziņas materiāli. Izveidots tā, lai arī bērniem būtu interesanti. Muzejā pavadītais laiks - vidēji 2-3 stundas - paskrien nemanot.

Patika iespēja nofotografēties ZIS automobilī, virtuāli iemūžinot sevi armijas parādes braucienā.


Lielāko daļu no gandrīz 200 izstādes darbiem sastāda portreti. Daudzi nekad iepriekš nav publiski eksponēti, jo nāk no politiķu un biznesmeņu privātkolekcijām.

Aspazija.

Vaira Vīķe-Freiberga.

 

Miervaldis Polis liek skatītājam samulst, radot ilūziju, ka gleznu rāmjos ievietotas īstas fotogrāfijas, nevis mākslas darbi. Šis iluzorais iespaids vienlīdz perfekti tiek panākts gan zīmuļu, gan krāsu tehnikās.

Precīzu nosaukumu neatceros, bet šķiet, ka "Lapa no mammas albuma".

Zīmēts ar zīmuļiem. Pat no dažu centimetru attāluma izskatās kā īsta albuma lapa.

 


Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko

 

  autores atbalstam

 Tumši pelēkās krāsas datumos ievietoti raksti.pārdomas 

 

Kad ceļam priekšā tiek likts koks, nemēģini to salauzt ar spēku. Neizdosies. Arī apejot koku, ieguvējs nebūsi. Labākais variants – mainīt iešanas virzienu.