Līdz dienai, kad aizgāju uz izstādes atklāšanu, par tāda mākslinieka eksistenci nebiju neko dzirdējusi. Savas dzīves laikā Voldemārs Jāņkalniņš (1914.-1990.) uzrīkoja tikai vienu personālizstādi, - būdams solīdā vecumā un tikai 3 gadus pirms nāves, t.i., 1987. gadā.

Voldemārs Jāņkalniņš Mākslas akadēmijā mācījies pie Vilhelma Purvīša, tāpēc daudzas sākotnējās viņa gleznas līdzinājušās skolotāja darbiem. Taču 50-tajos gados Voldemārā noticis kaut kāds lūzums, un visus savus iepriekšējo gadu darbus viņš izmantojis malkas vietā. No uguns liesmām ir paglābies tikai viens darbs, kas šobrīd atrodas Ogres muzeja krātuvē. Tas gleznots Ogrē un patiešām līdzinās Purvīša rokrakstam. Ogrē tapuši daudzi viņa darbi, jo, lai arī Voldemārs Jāņkalniņš dzimis Rīgā, savas vasaras viņš pavadījis tēva celtajā vasarnīcā Ogrē.

Mākslinieks gleznojis formālisma stilā, kam raksturīgs neatkarīgs redzējums un par galveno tiek izvirzīta forma.

Darbs, kas paglābts no uguns.

Pastaiga parkā. 1960. (LNMM krājums)


Pēc izstādes nosaukuma nav īsti skaidrs, kurš laika periods tiek pārstāvēts. Manuprāt, nosaukumu vajadzēja precizēt ar skaitļiem – “Telefoni Vidzemē. 1895 - 1950”

Elegantā stilā iekārtotajā izstāžu zālē izlikti aptuveni 80 sienas un galda telefoni. Lielākā daļa no tiem pieder kolekcionāram Valdim Hofmarkam (telekomunikāciju inženieris, inženierzinātņu doktors) un tikai neliels skaits – Ogres muzejam.

Valdim Hofmarkam ir plašākā telefona aparātu kolekcija Latvijā – 140 telefona aparāti. Bez tiem viņš kolekcionē arī tehnisko literatūru, telefonu grāmatas un senlaiku fotogrāfijas ar telefoniem. Pirmais telefona aparāts pie viņa nonāca pirms 35 gadiem, un tas arī bija liktenīgais atspēriena punkts, kas radīja vēlmi izzināt vairāk par telefonu attīstības vēsturi.


2017. gada Ogres pilsētas svētkiem dots skaists nosaukums  - “Dzīve ir upe”, jo dzīvi un upi vieno plūdums, kas var būt gan taisns un līkumains, gan miermīlīgs un krāčains.


Pierasts, ka salūts notiek uz sauszemes. Šoreiz uguns liesmas šāvās laukā no jūras.

 


Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita NikitenkoTumši pelēkās krāsas datumos ievietoti raksti.pārdomas 

 

Kad ceļam priekšā tiek likts koks, nemēģini to salauzt ar spēku. Neizdosies. Arī apejot koku, ieguvējs nebūsi. Labākais variants – mainīt iešanas virzienu.