Sanita Nikitenko

„Salvešu locīšana un rotāšana”

Apgāds „Zvaigzne ABC”; 2009. gads;

128 lpp.

 

Apraksts

Grāmatā apkopoti 50 veidi, kā salocīt salvetes dažādiem dzīves gadījumiem: vārda un dzimšanas dienas svinībām, Ziemassvētkiem, Lieldienām, kāzām, dārza svētkiem, bērnu svinībām un pat vecpuišu ballītei. Piedāvātas arī idejas, kā gatavot salvešu rotājumus.

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko
Aizkulises

2008. gadā, iespējams, ka pēc starptautiskas izstādes apmeklēšanas, apgāda „Zvaigzne ABC” vadība vēlējās pārpublicēt, ja nemaldos, franču valodā rakstītu grāmatu par salvešu locīšanu. Tajā bija piedāvāti apmēram 15 salvešu locīšanas veidi. Vizuāli grāmata izskatījās pievilcīga. Tulkotāja iesāka tulkot, bet drīz vien nojauta, ka ne pēc teksta, ne pēc zīmējumiem nespēj izprast, kā salvetes salocīt. Zīmējumi patiešām izrādījās neveiksmīgi. Un tad redaktorei radās doma man piedāvāt uzrakstīt līdzīgu grāmatu.

Tā kā nebiju nekāda dižā eksperte salvešu locīšanā, palīdzību meklēju internetā. Apkopoju ļoti daudz salvešu locīšanas veidus - vairāk nekā simts. Visus atrastos veidus salocīju, lai atlasītu vislabākos. Dažus salvešu locījumus pilnveidoju vai pat nedaudz pārveidoju. Izdomāju nosaukumus.

Visu 2008. gada vasaru pavadīju zīmējot salvešu locīšanas gaitu. Zīmējumu pasniegšanas veidu izdomāju pati. Īpaši piestrādāju pie tā, lai zīmējumi būtu saprotami arī bez teksta lasīšanas.

Par katru salvešu veidu grāmatā ievietoju noderīgu informāciju, tas ir, - norādīju, vai locījumā salvetes kreisā puse redzama vai nav redzama un kāda ir locīšanas grūtības pakāpe, uzskaitīju nepieciešamos materiālus, kā arī devu ieteikumus, kuros dzīves gadījumos konkrēto salvešu locījumu labāk izmantot.

Fotografējām veikalā „Rito”, kas atrodas tirdzniecības centrā „Mols”. Uz veikalu atbraucu ar vairākām lielām kartona kastēm, jo līdzi atvedu ne tikai salocītās salvetes, bet arī dažādus niekus, kas trauku veikalā nebūtu pieejami, piemēram, augļus, konfektes, krāsainas putnu spalvas, eglīšu rotājumus, pērlītes, gliemežvākus, kastaņus, piparus, sveces un citus. Kopumā bija jānobildē 56 lielās fotogrāfijas. Mājās biju izdomājusi, kā katra bilde izskatīsies, tomēr uz vietas veikalā fotografējot, ne viss sanāca, kā vēlējos. Dažas fotogrāfijas grāmatā izskatās pārbāstas ar liekiem sīkumiem, bet mums abiem ar fotogrāfu vairs nebija spēka jaunām idejām un jaunām bildēm, jo pa garo dienu bijām pamatīgi piekusuši.

Grāmata tika sagatavota izdošanai 2008. gada rudenī, taču, sakarā ar ekonomisko krīzi valstī, grāmatas makets savu kārtu uz izdošanu apgāda plauktā gaidīja aptuveni gadu.

Nobeigumā varētu vēl atzīmēt, ka tik apjomīga un krāsaina grāmata par salvešu locīšanu veidiem latviešu valodā ir izdota pirmo reizi.