Kārtība un nekārtība

Aizbraucām ciemos pie radiem. Protams, ka viens no sarunu tematiem bija bērni. Noskaidrojām, ka mūsu ģimenēm ir kas kopīgs, proti, lielākie ģimenes strīdi rodas saistībā ar bērnu istabu vai mantu nekārtību.

Cik dažādi ir cilvēki, tik dažādas ir kārtības izjūtas. Kas vieniem šķiet kārtīgs, citiem – nekārtīgs. Internetā atradu informāciju, ka katram cilvēku uzvedības tipam ir atšķirīgi kārtības kritēriji. Atļāvos pafantazēt un izdomāt šiem četriem cilvēku tipiem atbilstošus nosaukumus.

Apsēstajam perfekcionistam nepieciešams, lai katra lieta atrastos savā vietā un mājā valdītu kārtība. Šādiem cilvēkiem nav nepieciešama īpaša diena vai laiks kārtošanai, jo viņiem kārtošana ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa, kas savijas kopā ar citiem darbiem. Un nākamie divi teikumi 100% ir par mani – “Ja vakarā tomēr gadījies kaut ko atstāt nepadarītu, no rīta nevis tiks vārīts ūdens tējai vai kafijai vai notiks gatavošanās darba dienai, bet gan tiks veikti uzkopšanas darbi. Vai arī cilvēks neizturēs līdz rītam un celsies naktī, lai visu sakoptu un no rīta nebūtu netīrības sajūta.”

Daļējam pedantam māja tiek turēta kārtībā un tiek uzkopta, kad nepieciešams. Viņš nav apsēsts ar pastāvīgu tās kārtošanu. Viens no galvenajiem kārtības nosacījumiem - neapaugt ar liekām mantām, jo tad mājokļa sakārtošanai vajadzēs veltīt daudz laika.

Noskaņojuma kārtībnieks vēlētos, lai mājā vienmēr būtu kārtība, bet, diemžēl, šo vēlmi bieži vien nomāc slinkums. Visbiežāk māja tiek kārtota, kad ir attiecīgā iedvesma vai noskaņojums sakārtot ne vien māju, bet arī savas domas.

Radošais nekārtībnieks uzskata, ka sakārtota māja asociējas ar garlaicīgu dzīvi. Viņš priekšroku dod radošai izpausmei un omulīgi pavadītam laikam, nevis mājas kārtošanai. Par kārtību mājās parasti tiek domāts, kad gaidāmi ciemiņi vai kādi svētki. Turklāt pēc lielās kārtības ieviešanas var būt tā, ka neko vairs nevar atrast.

Izlasot šo informāciju, nav grūti iedomāties saspīlēto situāciju mājā, kurā kopā sadzīvo apsēstais perfekcionists un radošais nekārtībnieks.

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko