1. Pirmie gleznojumi. Pirmie bērnu gleznojumi tapuši 2 - 3 gadu vecumā. Pirms svarīgā pasākuma uz grīdas vai virtuves galda uzklāju lielu vaska drānu un ļāvu ķēpāties ar guaša krāsām, cik uziet. Bieži vien gleznošanas process bija īsāks nekā sakopšanas darbi pēc tā.

Meitai patika gleznot uz lielformāta papīra,

pie tam, - sēžot uz grīdas.

Dēls vispirms ar krāsu noklāja papīra lapu, bet pēc tam visu pārējo: krāsu jaukšanas paleti, avīzes...

 


2. Dubultie zīmējumi. Kopā ar trīsgadīgo meitu iekārtojām rūtiņu burtnīcu, kurā abas kopīgi zīmējām. Vienā atvēruma pusē zīmēju es, bet otrā, mēģinot kopēt manu zīmējumu – zīmēja meita. 

Spēļu laukums.

Burtnīcas kreisajā pusē mans zīmējums, bet burtnīcas labajā pusē - meitas zīmējums.

 

Mežā.

Burtnīcas kreisajā pusē mans zīmējums, bet burtnīcas labajā pusē - meitas zīmējums.

 


3. Zīmējumi uz asfalta. Kad bērni bija mazi, katru pavasara sezonu atklājām ar krāsainiem zīmējumiem uz asfalta. Tas izraisīja patīkamu smaidu arī garāmgājēju sejās.

 


4. Zīmējumi uz apģērba. Esmu bērniem ļāvusi ar tekstilkrāsām apzīmēt T-kreklus. Pēc tam viņi tos ar prieku valkāja visu vasaru.

Meita (7 gadi) savu krekliņu pārvērta par valkājamu gleznu, kurā cirka cienīgas atrakcijas demonstrē kaķis, vista un pele. 

 

Dēlam (4 gadi) kā jau visiem puikām ļoti patika mašīnas, tāpēc biju pārsteigta, ka uz sava krekliņa viņš vēlējās uzzīmēt putnu. 

 


5. Krāsoti soliņi. Kad meitai bija 8, bet dēlam 4 gadi, viņi nokrāsoja divus daudzdzīvokļu pagalmā uzstādītos koka soliņus.

 


6. Skices. Vasarā, kad dodos atpūsties brīvā dabā, līdzi ņemu papīru un oglīti vai zīmuli, lai paskicētu.

 


7. Labāko zīmējumu mapes. Visus labākos bērnu zīmējumus glabāju. Tā kā dēlam nepatīk zīmēt, visi viņa darbi satilpuši vienā mapē. Savukārt meitas labāko zīmējumu mapes aizņem veselu plauktu. Uz katras mapes norādīts zīmējumu tapšanas gads.


8. Darbu izstādes. Kādreiz bērnistabā pie sienas bija piestiprināts no skaidu plāksnes izzāģēts koka siluets. Bērni pie tā lipināja savus jaunākos mākslas darbus, bet uz tumši sarkanajiem puļķīšiem (durvju rokturiem) karināja rokdarbus.


9. Grafiti*Pirms tapešu līmēšanas vai grīdas seguma klāšanas, ļauju bērniem zīmēt uz sienas un grīdas. Ik reizi, kad mājās veicam kārtējo kosmētisko remontu, skatam paveras vēsturiskie zīmējumi.

 

Grafiti - zīmējums vai uzraksts uz sienas.

 


10. Gleznas pie sienas. Dažus labākos meitas zīmējumus ievietoju stiklotos koka rāmjos un pakāru pie sienas. Zivju stūrītī, kas atrodas vīra (makšķernieka) darbistabā, līdzās zivju suvenīriem vietu atraduši arī mani mākslas darbi.

Mehāniskā zivs.

Atbrīvošanās no tīkla.

 


11. Zīmējumi datorā. Pēdējā laikā meita zīmē ne tikai ar roku, bet arī uz grafiskās planšetes. Vienīgais sliktums – šie darbi apskatāmi tikai datorā.

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko

 

  autores atbalstam