Mazais traktoriņš

11.07.2014.

Tēma: E-GRĀMATAS Stāstiņi un pasakas

Kādam saimniekam piederēja lielas zemes platības. Lai apstrādātu visus savus laukus, viņš pirms vairākiem gadiem iegādājās LIELU TRAKTORU ar lielām riepām un lielu kausu.

Bet pavisam nesen saimnieks no tirgus atveda mazu traktoriņu ar mazām riepiņām un bez kausiņa.

Kad LIELAIS TRAKTORS ieraudzīja mazo traktoriņu, tas sāka smieties: „Ak, tu sīkaļa! Kam tu tāds mazs esi vajadzīgs? Lūk, es - spēju pavilkt vairākas tonnas smagu kravu un ar savu kausu varu izrakt dziļas bedres. Bet ko vari izdarīt tu? Ja es nošķaudītos, droši vien, aizlidotu pa gaisu! Ha! Ha! Ha!”

Vairākas turpmākās dienas saimnieks lauku darbos izmantoja tikai LIELO TRAKTORU. 

„Laikam es patiešām neesmu nekam nopietnam derīgs,” mazais traktoriņš stāvēja garāžā bez darba un skuma.

Tajā naktī mazais traktoriņš raudāja. Neviens, tai skaitā arī LIELAIS TRAKTORS, to nedzirdēja, jo tonakt stripri lija, un lietus pilienu sišanās pret garāžas jumtu apslāpēja mazā traktoriņa šņukstus.

Nākamajā rītā saimnieks iesēdās LIELAJĀ TRAKTORĀ, un neskatoties uz to, ka pēc stiprā lietus zemi klāja bieza dubļu kārta, aizbrauca uz lauku. Iepriekšējā dienā viņš tur bija pamanījis milzīgu akmeni. Lai lauku varētu apstrādāt, akmens steidzami bija jāizrok un jāaizved no lauka prom.

LIELAIS TRAKTORS, smagnēji griezdams savus lielos riteņus, aizbrauca līdz akmenim un ar kausu sāka to atrakt. Bet tā kā zeme bija dubļaina un gluma, LIELĀ TRAKTORA riteņi stiga dubļos arvien dziļāk un dziļāk, līdz LIELAIS TRAKTORS sasvērās uz vienu sānu un ieslīdēja pats savā izraktajā bedrē. Kā par nelaimi, LIELAJAM TRAKTORAM slīdot, kauss aizķērās aiz akmens un nolūza.

Saimnieks kļuva nikns uz sevi, ka tik neapdomīgi rīkojies, jo viņš nezināja, kā LIELO TRAKTORU tagad izvilkt no bedres laukā. Nu saimniekam nācās iet uz mājām un saukt palīgā vecāko dēlu.

Drīz vien abi vīri ar mazo traktoriņu atbrauca uz lauku. Saimnieks sagatavoja trosi. Vienu tās galu viņš piesēja pie mazā traktoriņa, bet otro galu – pie LIELĀ TRAKTORA. Saimnieks iesēdās mazajā traktoriņā un to iedarbināja, bet viņa dēls iesēdās LIELAJĀ TRAKTORĀ un arī to iedarbināja. Smagi pukšķinādams, mazais traktoriņš sāka lēni virzīties uz priekšu. Tā kā zeme bija gluma, LIELĀ TRAKTORA riepas labi slīdēja, un drīz vien tas tika izvilkts no bedres laukā.

Kad vakarpusē abi traktori, tīri nomazgāti iebrauca garāžā, LIELAIS TRAKTORS mazajam traktoriņam atvainojās par saviem agrākajiem izteicieniem, jo atzina, ka arī mazais traktoriņš spēj būt ļoti noderīgs.

Kopš tās dienas abi traktori kļuva par labiem draugiem un viens otram grūtā brīdī vienmēr palīdzēja. Un LIELAIS TRAKTORS par mazo traktoriņu nekad vairs nesmējās.

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko
Aizkulises

Reizēs, kad dēls bērnībā atteicās ēst kādu ēdienu, nācās pielietot ēdiena iemānīšanas metodi. Ja tā bija putra, uz šķīvja sastūmu to kaudzītē un tad ar karoti, kas bija traktora kauss, putrā raku bedri, katru reizi kausa saturu iestūķējot dēla mutē. Kad šī metode vairs nedarbojās, nācās izdomāt pasaku par traktoru. Kamēr dēls to klausījās, tikmēr visu arī apēda.

Pasaku par mazo traktoriņu izdomāju tāpēc, lai dēlā radītu apziņu, ka arī mazie var izdarīt lielas lietas. Tagad, restaurējot šo pasaku pēc vairāk kā desmit gadiem, ar smaidu atcerējos majora Peina pasaku par mazo, centīgo vilcieniņu. Starpcitu, „Majors Peins” ir viena no mīļākajām dēla filmām.