2. diena

Tartu

 

Tartu ir otra lielākā Igaunijas pilsēta. Ja Tallinu uzskata par Igaunijas politisko un ekonomisko centru, tad Tartu - par Igaunijas intelektuālo un kultūras centru.

 

 

APRAKSTS UN ATTĒLS

 

  NOVĒRTĒJUMS

AHHAA zinātnes centrs (Sadama tn 1)

http://www.ahhaa.ee/lv/

AHHAA ir lielākais un modernākais zinātnes centrs Baltijā, kurā ar rotaļas palīdzību tuvāk var iepazīt zinātni un tehnoloģijas.

AHHAA pieejams sfēriskais (360 grādu) planetārijs - kinoteātris. Te darbojas Zinātniskais teātris. Precīzu notiekošā programmu var redzēt uz fuajē esošajiem ekrāniem. Priekšnesuma ilgums aptuveni 45 minūtes. Priekšnesumi notiek igauņu, krievu vai angļu valodā.

AHAA darbojas veikaliņš.

 

Ar patiesu interesi pavadījām te vairākas stundas. Diemžēl netikām ne uz planetāriju, ne uz zinātnisko teātri, ne uz radošo darbnīcu. Bija ļoti daudz cilvēku. Tas nekas. Būs iemesls atbraukt vēlreiz.

  


Akvaparks AURA (Turu tn 10)

http://www.aurakeskus.ee/

Ūdens atrakciju parkā ir divas caurules (55 m un 38 m), ūdenskritums, burbuļvannas, sauna, peldbaseins un bērnu slīdkalniņi.

 

Iepriekš mājas lapā biju uzzinājusi par akciju, ka apmeklējot AHHAA un akvaparku tajā pašā dienā, otrā biļete ir par 20% lētāka. Protams, ka mēs to izmantojām.

Akvaparkā gāju kopā ar bērniem, jo baidījos, ka svešā vietā viņi apjuks un nemācēs neko pajautāt ne angļu, ne krievu valodā. Tēvs palika kafejnīcā, kur caur lielu stiklotu logu varēja raudzīties uz mūsu izpriecām.

Atzīšos, ka peldēt kaut kā vēl māku, bet man ir paniskas bailes pabāst galvu zem ūdens. Bērni pierunāja (ar grūtībām gan) nošļūkt pa īsāko cauruli. Viņi teica, ka baseins tajā vietā nav dziļš – apmēram 1 metru, tā ka es droši varu šļūkt. Protams, ka es pamanījos ieslīdēt ūdenī tā, ka visa atrados zem ūdens. Pēc šī brauciena nolēmu, ka tā bija pirmā un arī pēdējā reize, kad iesaistījos tādā avantūrā.

Tā kā bērniem te patika, par akvaparku piešķīru divus zirņus.

 


 

 

 

Apskates objekti kartē ir sanumurēti.

 


1. Loka tilts pāri Emajogi upei.

2. Šķībā māja (Raekoja Plats 18) sasvērusies, jo viena puse stabili balstās uz akmens pamatiem, bet otra puse – uz pāļiem, kas ieslīdējuši zemē. Šajā mājā iekārtots Tartu Mākslas muzejs (Tartu Kunstimuuseum).

3. Rātslaukums (Raekoja Plats) ir pilsētas centrālais laukums ar klasicisma ēkām. No 1998. gada Rātslaukumu daiļo strūklaka „Studentu skūpsts”. Rātsnama tornī katru dienu plkst. 12, 18 un 21 dzirdama zvanu melodija.

4. Tartu Universitāte (Ülikooli 18) – pilsētas simbols.

 

Lai dzirdētu zvanu melodiju, uz Rātslaukumu atnācām vakarpusē.


5. Antonija ģildes sēta (Lutsu tn 5). Antonija ģilde ir profesionālu mākslinieku un amatnieku organizācija, kas pārstāv 21 nozari. Vasarā te tiek atvērta brīvdabas kafejnīca, sētā notiek koncerti, un apmeklētājiem ir iespēja redzēt, kā top mākslinieku darbi.

 

Antonija ģildes sēta tajā dienā nestrādāja.


6. Rotaļlietu muzejs (Lutsu tn 8). Pastāvīgajā ekspozīcijā apskatāmas rotaļlietas, ar kurām bērni ir spēlējušies cauri laikiem, mākslinieku veidotas lelles, dažādu tautu suvenīru lelles un somugru tradicionālās rotaļlietas. Atvērta spēļu un meistarošanas istaba. Pagalma mājā var aplūkot Igaunijas leļļu filmu personāžus, te tiek rīkotas arī izstādes. 2010. gadā rotaļlietu muzeja kompleksam pievienojās Teātra māja ar teātra zāli, teātra leļļu ekspozīciju un bērnu studiju.

   

 

Rotaļlietu muzejs atrodas netālu no Antonijas ģildes sētas, ceļa otrā pusē.

Bijām gan Rotaļlietu muzejā, gan pagraba telpā iekārtotajā Teātra mājā. Ļoti patika.

Bija tik jauki atgriezties bērnībā. Abi ar vīru īpašu interesi izrādījām par mūsu laika lellēm un mašīnām. 

 


7. Domkalns (Toomemägi) - parks.

8. Doma baznīcas drupas. Te iekārtots Tartu Universitātes muzejs. Reizēm iespējams uzkāpt baznīcas tornī un aplūkot pilsētas panorāmu.

9. Eņģeļu tilts uzbūvēts pāri Lossi ielai 1838. gadā. Ejot pāri tiltam, klusībā jāiedomājas vēlēšanās.

10. Tartu Universitātes observatoriju (Lossi tänav 40) ilgus gadus vadījis slavenais astronoms Vilhelms Strūve. Cauri Latvijai stiepjas Strūves meridiāna loks.

11. Velna tilts uzbūvēts 1913. gadā.

 

Domkalna parks atradās netālu no mūsu naktsmītnes, tāpēc abus vakarus nācām šurp pastaigāties.


 

 

 

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko




Aizkulises

Novērtējuma apzīmējumi:

 

vērts redzēt

 

   

interesanti

 

    

superīgi

 

  

slikti;

nav vērts redzēt

 

Lai ceļojuma apraksts būtu pilnīgāks, izmantoti izdevniecības „Jāņa Sēta” un Google maps karšu fragmenti.

 

 

Tas ir priežu lielais koksngrauzis, ko redzējām pie krodziņa „Jautrais ods”.

 

 

Igaunijas Ceļu muzejā man iepatikās šis ceļarullis. Tam ir tik jauka „sejas izteiksme” – acis ar uzacīm un milzīgi liela mute (botoksa lūpas).

 

Tepat izmēģinājām velosipēdu, kam liels priekšējais ritenis.

 

 

 

Dēlam Igaunijas Ceļu muzejā visvairāk patika šī mašīna. Neesmu speciāliste, bet pieņemu, ka tā ir sporta mašīna.

 

 

 

Pa kreisi - bundzinieks Igaunijas Ceļu muzejā. Tāds padomju laikā atradās arī pie manas skolas. Pa labi – bruņinieka bruņas Rakveres pilsdrupās. Abu tēlu stājā saskatīju kaut kādu līdzību.

 

 

Kanalizācijas lūka Tartu Rātslaukumā.

 

 

Tā nav jūra, bet Peipusa ezers.