Sanita Nikitenko

„Piespraudes”

Grāmata nr. 2 sērijā „Rokdarbi”

Apgāds „Zvaigzne ABC”; 2011. gads; 32 lpp.

Iespēja iegādāties arī e-grāmatu.

 

Apraksts

Nelielajā grāmatiņā aprakstīts, kā izgatavot 14 piespraudes.

 

Maģiskais tauriņš. Putnu spalvas tērpu rotājumos vienmēr ienesušas graciozitāti un svinīgumu, tāpēc nolēmu piespraudē izmantot pāva spalvu. Pie tam zināms, ka pāva spalvas acij tiek piedēvēts spēks, kas aizsargā no slimībām un ļaunas acs.

Spurainais zieds. Ja netīk smalki auduma apdares darbi, tad šī piespraude ir īsti laikā. Zieds izgatavots no spurainiem, izārdītiem auduma trijstūrīšiem. Ja pirms dažiem gadu desmitiem šāda piespraude tiktu nonicināta kā nevīžīga, tad mūsdienās tā ir pieņemama un moderna.

Apaļais kvadrāts. Ar šo piespraudi pierādīju matemātiķiem, ka eksistē tāda ģeometriska forma kā apaļais kvadrāts. Ja no irstoša auduma izgriež apli, izārda tam maliņas (velku un audu diegus), tad izveidojas spurains kvadrāts.

Saules sakta. Senatnē latviešu sievietes arī nēsāja piespraudes. Tās bija saktas, ar kurām tika saspraustas villaines. Tautiskas noskaņas vadīta, izgatavoju piespraudi, kas līdzinās apaļai saktai un asociējas ar sauli.

Zvaigznes zīme. Latviešu etnogrāfijā zvaigznei ir maģiska nozīme – tā ir tumsas un pazemes spēku atvairītāja. Savu zvaigzni izveidoju ar astoņiem stariem: četriem platākiem un četriem šaurākiem.

Dāmu ordenis. Man vienmēr ir paticis tērpu rotājumos izmantot aizkaru aksesuāru - pušķīti. Šajā gadījumā tas piespraudei piešķir kareivīgu raksturu. Sieviete – ģenerālis.

Ziemeļu dvaša. Šīs piespraudes pamatmotīvs aizgūts no Ziemeļamerikas indiāņu mokasīniem – ar rakstiem rotātiem apaviem.

Saldais skūpsts. Tā kā sirds tēma ļoti patīk pusaudžiem, vienu piespraudi nolēmu izveidot kā kvēlojošu sarkanu sirdi. Tā nu sanāca, ka uzšuvu divas sirdis. Nejauši abas savienoju kopā un pamanīju, ka tās vizuāli atgādina lūpas.

Trešā acs. Skan nedaudz baisi – kā būtne no citas civilizācijas. Taču tā nav, jo trešā acs ir dvēseles acs, kas vienmēr paliek nomodā un visu redz. Kad devos uz veikalu iegādāties audumu šai piespraudei, domās atcerējos jaunības filmu „Krokodils Dandijs”, tāpēc audumu izvēlējos tādu, kura tekstūra līdzinās krokodila vai ķirzakas ādai.

Smaržīgais kārums. Kādu rītu, brokastīs dzerot tēju, iedomājos, ka piespraude varētu līdzināties tējas paciņai. Pie tam, šajā tējas paciņā tiktu ieliktas dažas smaržīgās kafijas pupiņas. Vai kāds kaut jebkad ir smaržojis piespraudi? Mana piespraude smaržo jau vairākus gadus!

Krāšņais korallis. Man vienmēr ir patikuši mākslinieka Anrī Matisa aplikāciju koraļļi. Tie man palīdzēja arī šoreiz.

Persiku dārzenis un rāvējslēdzēja zieds. Uzzināju, ka kāda ārzemju māksliniece no rāvējslēdzējiem gatavo rotaslietu kolekciju. Tas mani pamudināja izgatavot divas rāvējslēdzēju piespraudes. Vienai par pamatu ņēmu pilienveida ornamentu paisley (vēl saukts par Indijas gurķi, turku pupu, persiešu marinēto dārzeni, velsiešu bumbieri), kas ik pēc laika atgriežas modē, tāpēc var uzskatīt, ka nekad nenoveco. Otru piespraudi izgatavoju kā četrlapu ziedu. Pie tam šis melnais rāvējslēdzējs ar dzeltenajiem plastmasas zobiņiem pirms tapa par piespraudi, ilgus gadus kalpoja kā dīvāna dekoratīvā pārvalka aizdare. Var teikt, ka zieds ir rāvējslēdzēja otrais mūžs.

Vāze ar ziedu. Iespaidojoties no mākslinieka Pikaso gleznām, radās doma par piespraudi ar ziedu vāzē. Pie tam šī piespraude pie tērpa ir jāpiestiprina divās vietās – gan zieda, gan vāzes daļā.   

Un vēl jāpiemin, ka piespraudes var rotāt ne tikai tērpa krūšu daļu, bet arī somu, cepuri vai jostu.

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko
Aizkulises

2010. gadā apgāds „Zvaigzne ABC” sāka izdot rokdarbu grāmatu sēriju „Rokdarbi” un piedāvāja man iesaistīties šīs sērijas veidošanā. Tā arī tapa trīs grāmatas par aksesuāriem, kas tajā brīdī, kad rakstīju, man šķita diezgan aktuāli: piespraudes, jostas un atstarotāji. Pie tam šīs gramatas pieejamas arī e-grāmatas versijā.

 

Piespraudes

Bija apnikušas amatnieku gadatirgos piedāvātās vienveidīgās ziedu piespraudes, tāpēc nolēmu izgatavot kaut ko pilnīgi citu – neikdienišķu, ekstravagantu un nedaudz sirreālu. Tā tapa 14 piespraudes -  katra ar savu stāstu un nosaukumu.