Sanita Nikitenko

„Lellītes”

Grāmatu sērija „Rokdarbi vienam vakaram”

Apgāds „Zvaigzne ABC”; 2010. gads;

16 lpp.

 

Apraksts

Grāmatā piedāvātas 14 šujamas lellītes un viena mājiņa. Līdzās darba aprakstam dotas piegrieztnes.

 

Kā tapuši daži grāmatas materiāli

Lai gan stāsts par Zobu feju pārmantots no ārzemēm, vairākās latviešu ģimenēs bērni tam tic. Izkritušo piena zobiņu viņi liek zem spilvena, cerībā, ka pa nakti ieradīsies Zobu feja un atstātā zobiņa vietā noliks kādu pārsteigumu. Šis jaukais stāsts mani pamudināja uzšūt mīļmantiņu Zobu feju, ar kuru bērns varētu doties gulēt kaut vai katru vakaru.

Lellītes Lolītes vārds aizgūts no Raiņa dzejoļu krājuma, kuru gan vairāk atceros pēc bērnībā klausītās plates ar Veras Singajevskas balsi. Lelle man tik viegli nešuvās. Grāmatā publicēts trešais mēģinājums. Sākumā šķita, ka piegrieztni uzzīmēju proporcionālu, taču pirmajai lellei kājas un rokas sanāca par tievu un garu, bet otrajai lellei - galva neizdevās. Tādā veidā ar kļūdas metodēm tiku pie pēdējās piegrieztnes versijas. Bērnībā man nepatika rotaļlietas, kurām nevarēja iztaisnot vai kustināt rokas un kājas. Kad šuvu lelli, pie tā piedomāju. Lellīte Lolīte var gan sēdēt, gan stāvēt, gan arī pacelt augšā rokas. Un vēl – lellei izveidoju biezus, garus matus, jo no bērnības atceros, ka arī šis atribūts ir ļoti būtisks. Gatavas lelles garums – apmēram 40 centimetri.

Kādā Krievijas rokdarbu žurnālā pamanīju no cimda uzšūtu kaķi. Man šī ideja iepatikās, tāpēc to attīstīju tālāk, radot pirkstaiņu lelli, zaķi un kaķi.

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko
Aizkulises

Izdevniecībai iesniedzu 32 lappušu biezu manuskriptu ar nosaukumu "Mīļlietiņas". Redaktore uzskatīja, ka visām sērijas „Rokdarbi vienam vakaram” grāmatām jābūt vienādā biezumā, tāpēc manuskriptu sadalīja divās grāmatās: "Mīļlietiņas" un "Lellītes".

Šīs sērijas rokdarbu grāmatās paredzēju ievietot vienkāršus un ātri pagatavojamus darbiņus. Meistarojot katru rokdarbu, piedomāju, lai to būtu iespējams paveikt viena vakara laikā.

Kaut arī grāmatu izdevniecībā tāda prakse netiek pielietota, ieteicu lietderīgi izmantot grāmatas 2. un 3. vāku. Līdz ar to 16 lappušu vietā teksts un piegrieztnes izkārtoti 18 lappusēs.