Sanita Nikitenko

„Atstarotāji”

Grāmata nr. 8 sērijā „Rokdarbi”

Apgāds „Zvaigzne ABC”; 2011. gads; 32 lpp.

Iespēja iegādāties arī e-grāmatu.

 

Apraksts

Nelielajā grāmatiņā aprakstīts, kā izgatavot 20 atstarotājus.

 

Atstarotājs Tauriņš labi izskatīsies pie meitenes matu stīpiņas, elegantas dāmu cepures, somas, apģērba un pat pie mājdzīvnieka siksniņas.

Padomāju arī par vīriešiem. Atstarotāju Pīne viņi var piesprādzēt pie somas vai bikšu jostas.

Drosmīgākās sievietes veikalā pirkto jostu nomainīs ar Atstarojošo jostu. Šī josta ir ātri un vienkārši pagatavojama, jo detaļas stiprinās kopā bez šūšanas.

Gaismu atstarojošo Pušķi var piekārt pie somas, jostas, atslēgām un pat pie apaviem.

Bērniem patiks, ja skolas somu rotās atstarojošs Suns vai Kaķis. Arī saviem mīļajiem mājdzīvniekiem pie siksniņas var piekārt šādu atstarotāju.

Atstarotāju Dzimuma simboli ar simboliskiem dzimuma apzīmējumiem spurainais pusaudzis var iesiet auklā un pakārt kaklā kā stilīgu rotu.

Tā kā ziedi jebkurā gadalaikā ir neatņemama sieviešu rota, nepiemirsu arī par tiem un piedāvāju divus Ziedu atstarotājus.

Vismīļākie no visiem grāmatā ievietotajiem atstarotājiem man ir Saktas. Šī latviskā ideja ienāca prātā, kad brīvdienas pavadīju Latgales laukos.

Atstarotājs Pinums pēc izmēriem ir diezgan paliels – 15X15 cm. Grāmatā piedāvāju to uzšūt uz auduma maisiņa. Patiesībā šo atstarotāju esmu piešuvusi pie dēla vijoles futlāra. Arī pie meitas ģitāras futlāra ir piešūts līdzīgs atstarotājs. Tagad esmu pārliecināta, ka mani bērni, tumšā dienas laikā nākot no mūzikas skolas, autovadītājiem būs pamanāmi jau pa gabalu.

Rāvējslēdzēja lente pēc nosaukuma vien norāda, ka atstarotājā iestrādāts rāvējslēdzējs. Šāda veida atstarotājus esmu piestiprinājusi pie somām, ar kurām mani bērni dodas vai nu uz baseinu, vai uz sporta nodarbībām.

Kad 2007. gadā žurnālam „Ievas mājas” gatavoju rakstu par atstarotājiem, vēlējos izveidot kaut ko latviešu tautai raksturīgu un iepriekš nekur neredzētu. Tā man radās doma par tumsā spīdošiem latviešu ornamentiem. Atstarojošā aproce, manuprāt, ir viens no veiksmīgākajiem maniem izgudrojumiem. Tā kā aproces garumu ar pogājamajām gumijām ir iespējams mainīt, šo atstarotāju var nēsāt gan bērni, gan pieaugušie.

Kad mani bērni bija mazi, ratiņos vēl nebija iestrādāti atstarojošie materiālie. Lai tumsā ratiņi būtu pamanāmi, uzšuvu piepogājamus atstarotājus. Dienas laikā, kad atstarotāji nebija vajadzīgi, tos nopogāju nost. Rokdarbu grāmatā piedāvāju līdzīgi pagatavojamus invalīda un velosipēdista atstarotājus.

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko
Aizkulises

2010. gadā apgāds „Zvaigzne ABC” sāka izdot rokdarbu grāmatu sēriju „Rokdarbi” un piedāvāja man iesaistīties šīs sērijas veidošanā. Tā arī tapa trīs grāmatas par aksesuāriem, kas tajā brīdī, kad rakstīju, man šķita diezgan aktuāli: piespraudes, jostas un atstarotāji. Pie tam šīs gramatas pieejamas arī e-grāmatas versijā.

 

Atstarotāji

„Tikai tad, kad kļuvu par ģimenes šoferi, sapratu, ka mašīnas lukturi nespēj nodrošināt labu redzamību tumsā. Veikalā nopērkamais maza izmēra atstarotājs daudzo auto gaismas mirgoņā ir diezgan slikti pamanāms. Drošāk gājējs var justies, ja apģērbs nošūts ar atstarojošām lentēm, taču ne visi vēlas „bojāt” apģērbu...” Ar šādu tekstu 2005. gada žurnālā „Ievas Māja” iesāku savu pirmo rakstu par atstarotājiem. Otro atstarotāja veidu – rakstaino atstarotājaproci - piedāvāju 2007. gada žurnālā „Ievas Māja”.  Trešo atstarotāju, kas veidots no bērna zīmējuma, publicēju 2007. gada žurnālā „Mans Mazais”. Līdzīgi atstarotāji piedāvāti arī manā grāmatā „Rudens. 100 radošas idejas”.

Kad gatavoju grāmatu „Atstarotāji”, īpaši piedomāju pie tā, lai šī tumsā spīdošā lietiņa būtu ne tikai funkcionāla, bet arī kalpotu kā dekoratīvs tērpa papildinājums. Tā radās grāmatas moto: „Esi stilīgs arī tumsā!”. Tā kā grāmatā piedāvāti daudzveidīgi atstarotāji, jebkurš var atrast sev piemērotāko. Tikai žēl, ka laikā, kad rakstīju grāmatu, veikalos nebija pieejama atstarojošā dzija. Tas būtu bijis labs materiāls interesantām idejām.