Uzdevums: Uzzīmēt (uzskicēt) klasesbiedra portretu profilā.

 

 Skolēnu darbi:

 Vecums: 7. klase

 Darba ilgums: 15-17 minūtes

 Nepieciešamie materiāli: A3 formāta papīra lapa, grafīta zīmulis vai ogle, dzēšgumija.

 

 Metodiskie ieteikumi:

Jau daudzus gadus praktizēju, ka 7. klases skolēni skicē blakussēdētāja profilu. Gandrīz visiem skolēniem tā ir pirmā reize, kad tā pa īstam tiek pētīta cilvēka galvas forma un dažādu detaļu savstarpējās proporcijas. Šīs stundas parasti ir ļoti interesantas un pat smieklīgas, jo modelis vienmēr ir nepacietīgs. Viņam gribas ātrāk ieraudzīt savu portretu. Iepriekš gan mēs vienojamies, ka apvainoties uz mākslinieku, ja portrets nav izdevies kā gaidīts, nevajadzētu.

1. Pastāsta, ka cilvēka portretu sānskatā sauc par profilu.

2. Klasi pa solu rindām sadala divās daļās. Vispirms viena klases daļa ir modeļi un, mierīgi sēžot, pozē, bet otra klases daļa – mākslinieki - zīmē. Pēc 15-17 minūtēm notiek maiņa. Lai mākslinieks zīmēšanas laikā labāk varētu izpētīt modeli, solus novieto perpendikulāri vienu otram.

3. Ja modelim ir brilles, palūdz, lai tās noņem. Tā būs vieglāk zīmēt. Profila zīmēšanu labāk uzsākt no pieres daļas, pamazām virzoties uz leju. Tātad vispirms uzzīmē pieres, deguna, lūpu un zoda līniju.

4. Īpaša uzmanība jāpievērš acij, jo sānskatā tā jāzīmē pavisam savādāk nekā pretskatā. Pie tam jāievēro, ka acs atrodas tajā vietā, kur ir deguna kaula ieliekums (zīmējumā norādīts ar sarkanu bultu).

5. Degunam uzzīmē nāsi.

6. Uzzīmē lūpas.

 

7. Visgrūtāk padodas auss zīmēšana. Pie tam uzmanīgi jāizpēta auss atrašanās vieta.

8. Jāpievērš uzmanība arī pakausim, jo liela daļa skolēnu to parasti uzzīmē par mazu. Līdz ar to galva izskatās saplacināta un iegarena (zīmējumā ar sarkanu līniju).

 


Darbi no personīgā arhīva:

Kamēr tēvs gulēja, uzzīmēju viņa portretu. Modelis bija nekustīgs, tāpēc zīmēšana padevās raiti.

 

Ja nav dzīvs modelis, var trenēties zīmēt ģipša modeli.

 

 

Augstskolas laikā mūsu kursam bija jāzīmē kādas sirmgalves portrets. Viņa pozēja vismaz 8 stundas (protams, ka pa vairākiem lāgiem).

Mājas lapā ievietoti oriģināli autores darbi, nevis kopijas vai tulkojumi no citām tīmekļa vietnēm. Rakstus, zīmējumus, idejas un fotogrāfijas nedrīkst pārpublicēt bez autores piekrišanas, kā arī nedrīkst izmantot komerciāliem mērķiem.

 

© Sanita Nikitenko